N82598507-71742633

سرمایه‌گذاری ۲۵ هزار میلیارد تومانی در بندر شهید رجایی

وزیر راه و شهرسازی از سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در اراضی ۲۴۰۰ هکتار بندر شهید رجایی به ارزش ۲۵ هزار میلیارد تومان خبر داد و گفت: بندر شهید رجایی به بندر نسل سوم تبدیل شده است و این کار باید در سایر بنادر نیز رخ دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری سازمان بنادر و دریانوردی با چهار شرکت داخلی و یک شرکت چینی برای سرمایه‌گذاری در اراضی ۲۴۰۰ هکتاری بندر شهید رجایی، در خصوص اهداف این تفاهم‌نامه و سرمایه‌گذاری‌ها اظهار کرد: یکی از اهدافی که در این امضای تفاهم نامه دنبال می‌شود تسهیل در قدرت لجستیکی و تبدیل بنادر به بنادر نسل سوم است که در این راه گام‌های مهمی برداشته شده است.

وی افزود: با تبدیل بنادر شهید رجایی و سایر بنادر کشور به بنادر نسل سوم، در تلاش هستیم تا سهم بازار ایران را در قیمت تمام شده کالاها کاهش دهیم و در عین حال با ایجاد جذابیت‌های اقتصادی و تجاری، درصدد ایجاد رقابت در بنادر کشور و ایجاد صادرات پایدار هستیم که اینکار با تلاش های فراوان در بندر شهید رجایی در حال انجام است.

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: هم اکنون ۲۴۰۰ هکتار اراضی جدید به بندر شهید رجایی ملحق شده است تا طرح‌های توسعه تجارت در درون این بندر ایجاد شود و این گام مهمی است که با امضای تفاهم‌نامه و با حدود ۲۵ هزار میلیاردتومان سرمایه‌گذاری انجام شده است.

وی سرمایه‌گذاری در اراضی پس کرانه بندر شهید رجایی را در پنج رشته فعالیتی در حوزه‌های ساخت کانتینر، ایجاد کارخانجات روی، سرب و منگنز، احداث کارخانه‌های تولید لوازم خانگی و ایجاد پالایشگاه برشمرد.

وزیر راه و شهرسازی اهمیت سرمایه‌گذاری‌ها در اراضی پس کرانه شهید رجایی را ایجاد ۲۰ هزار اشتغال عنوان کرد و گفت: این تفاهم‌نامه‌ها بر موضوع دانش‌بینان بودن و رقابتی کردن فعالیت‌ها تمرکز دارد. بخشی از این سرمایه‌گذاری‌ها نیز خارجی است و عمده هدف آنها بازارهای صادارتی است که در هنگام امضای تفاهم‌نامه نیز بر تسهیل و تسریع در این امر، تاکید شد.

اسلامی با اشاره به اینکه در استان نیز هماهنگی‌های لازم برای تسهیل‌گری توسط استاندار و مسئولان استانی ایجاد شده است، افزود: زمان‌بندی اجرای این طرح‌های سرمایه‌گذاری‌ها حداکثر سه سال است که باید به نتیجه برسند.

وی توسعه تجارت را در سایر بنادر از دیگر برنامه‌های در دست اجرای وزارت راه و شهرسازی برشمرد و گفت: مجموع ظرفیت‌های بنادر در حال حاضر ۲۸۰ میلیون تن است که باید این میزان به حداقل دو برابر ظرفیت در مدت زمان پنج ساله برسد. در نظر است تا ظرفیت بنادر سواحل مکران به ۲۲۰ میلیون تن برسد.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در طرح جامع لجستیک و حمل‌ونقل کشور، سه شهر لجستیکی، شامل چابهار، بندر عباس و ماهشهر مصوب شد. بنابراین این سه قطب صنعتی-تجاری بزرگ، و سه بندر قدرتمند می‌تواند پیستون حرکتی انرژی ساز و قدرت‌آفرینی باشد که سرمایه‌گذاری و توسعه را رو به جلو هدایت کند و با اعتمادسازی تلاش می‌کند تا سرمایه‌گذاران بتوانند بیشتر و بیشتر در بنادر کشور، سرمایه‌گذاری کنند.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *